تبلیغات
نوشیدنی ها - الکل نوشیدنی چگونه کشف شد؟
 
نوشیدنی ها
درباره وبلاگ


نعره شیر خانه چوبی را ویران نمی کند من از سکوت موریانه باید می ترسیدم...

مدیر وبلاگ : محمد باباپور
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اولین برخورد انسان با الکل باید از طریق میوه-های گندیده انجام گرفته باشد. چینی-ها حداقل از ۹ هزار سال پیش و ایرانی-ها حداقل از ۵۵۰۰ سال پیش نوشابه-های الکلی تولید می-کرده-اند.به کشف الکل نوشیدنی و تاریخچه تولید آن تاکنون کمتر پرداخته شده است. احتمالا به این دلیل که در این رابطه هنوز اطلاعات کامل وجود ندارد. فرانک تادئوس در اشپیگل آنلاین به نتایج تحقیقاتی پرداخته، که تاکنون در این مورد انجام شده است.
به احتمال زیاد نه سیب، که تعدادی انجیر گندیده عامل گمراه شدن انسان بوده است. انسانی در عصر ماقبل تاریخ انجیر گندیده-ای را از زمین برداشته و آن را به دهان گذاشته است. مزه تلخ و شیرینی در دهانش پخش و بعد الکل وارد خونش شده است. از آن پس مغزش پیام جدیدی را ارسال می-کند و خواهان الکل بیشتر می-شود!
اولین برخوردهای انسان با الکل در میوه-های گندیده باید به طور اتفاقی صورت گرفته باشد. پاتریک مک-گاورن، باستان شناس آمریکایی، بر این عقیده است که انسان بعد از اینکه با تاثیرات الکل آشنا شد، همه سعی خود را به کار گرفت تا بتواند آن را تولید کند و به طور مرتب بنوشد.
اولین نوشیدنی-های الکلی
تمایل به نوشیدن الکل بسیار زودتر از آنی شکل گرفته که تاکنون حدس زده می-شد. مک گاورن در تحقیقات خود به نتایج جدیدی رسیده است. او کشف کرده است که در عصر حجر حدود ۹ هزار سال پیش ساکنین دهی در چین نوعی نوشیدنی با ۱۰ درصد الکل درست می-کردند. این نوشیدنی که به انگلیسی به آن مید (Mead) و در آلمانی مت (Met) می-گویند، عمدتا از عسل و آب درست می-شود. در آلمانی اصطلاح دیگری هم به کار می-رود که ترجمه آن "---- عسل" می-شود.
مک گاورن در ظروفی که از آن زمان به جا مانده، ذرات اسید تارتاریک و موم عسل پیدا کرده است. او در زمینه تشخیص بقایای الکل در اشیای مربوط به دوران ماقبل تاریخ تخصص و شهرت جهانی دارد. ظاهرا چینی-ها در آن دوران با میوه و عسل نوشیدنی-های الکلی درست می-کرده-اند.

تولید الکل با برنج جویده شده

علاوه بر این-ها مشخص شده است که چینی-ها برای ساختن الکل از برنج وحشی نیز استفاده می-کرده-اند. حدس زده می-شود که در دوران ماقبل تاریخ، که انسان-ها از علم شیمی چیزی نمی-دانستند، برنج را می-جویدند و آن را در دهان خود برای مدتی نگه می-داشتند تا نشاسته آن توسط بزاق دهان تبدیل به قند مالت شود. بعد برنج جویده شده را به مواد دیگر اضافه می-کردند.
از نظر مک-گاورن الکل به انسانها کمک می-کرده تا در شرایط سخت آن دوران زندگی راحت-تری داشته باشند. برای همین هم در دوران نوسنگی تولید ابتدایی نوشیدنی-های الکلی در مناطق مختلف دنیا رواج یافت.

تولید ---- و آبجو در ایران
مک-گاورن در تپه حاجی فیروز در شمال غربی ایران نیز قفسه-های ---- پیدا کرده که مربوط به دوران ماقبل تاریخ است. در آنجا ---- را در ظروف در بسته، به طوری که هوا وارد آن نشود، نگهداری می-کردند. ظاهرا ساکنین آن دهکده به عنوان مزه نیز از پسته استفاده می-کردند. مک-گاورن و هیئت تحقیقاتی-اش تقریبا در همه آشپزخانه-های آن دهکده به بقایای ظروفی که در آن ---- را نگه می-داشتند، برخورده-اند. مک گاورن بر این باور است که نوشیدن الکل در آن منطقه، امتیاز ویژه مرفهین نبوده و همه مردان و زنان الکل می-نوشیده-ا� �د.
مک گاورن همچنین در گودین تپه در ایران با اولین منبع آبجو، که مربوط به ۵۵۰۰ سال پیش است، روبرو شده است. هنگام درست کردن آبجو، سنگ-هایی هم شکل می-گیرند که باید آن را از آبجو جدا کرد. ولی ظروفی که در آن زمان در گودین تپه در آن آبجو درست می-کردند، طوری ساخته شده بود که در حین ریختن آبجو سنگ-ها بیرون نریزند.
اشپیگل آنلاین می-نویسد که جالب است که کشوری که امروزه در آن نوشیدن ***** ممنوع است و مجازات به همراه دارد، جزو قدیمی-ترین تولیدکنندگان نوشیدنی-های الکلی بوده است.

هدف از ارائه این مطلب شناخت مضرات الکل برای تمامی اشخاص و علی-الخصوص ورزشکاران و آنهائی-که قصد کاهش وزن دارند می-باشد.

ابتدا یک نگاه بیندازیم به عناصر تشکیل-دهنده الکل. الکل مصرفی توسط انسان به الکل-های اتیل و یا اتانول معروف است. الکل از هر نوعی که می-خواهد باشد دارای تأثیری مشابه بر روی بدن است.

الکل زمانی تولید می-شود که مخمر، قندهای به-خصوصی را متابولیزه می-کند. آیا تمام الکل-ها یک-جور هستند؟ الکل-ها متفاوت و از لحاظ کالری با هم فرق می-کنند و منبع قندی که الکل از آن تولید می-شود مشخص-کننده نوع الکل و مقدار کالری آن می-باشد.چرا مصرف الکل باعث می-شود کاهش وزن سخت-تر شود؟

اول از همه اینکه نحوه جذب الکل در بدن با دیگر مواد متفاوت است. تمام موادغذائی و نوشیدنی-ها هضم می-شوند و پس از قرارگیری در پروسه تبدیل به داخل سلول-ها و بافت-ها فرستاده می-شوند. ولی الکل مستقیماً وارد جریان خون می-شود یعنی حدود ۲۰ درصد آن در جریان خون و دیواره معده جذب می-شد و ۸۰ درصد باقی مانده هم در روده کوچک جذب می-شود. از الکل به-عنوان ماده-ای با کالری بی-ارزش یاد می-شود. این بدین معنی می-باشد که کالری که از طریق الکل به-دست می-آید هیچ ارزش غذائی برای بدن ندارد. بهتر است یک نگاه به مقدار کالری موجود در الکل بیندازیم. هر گرم الکل دارای ۷ کالری می-باشد این مقدار دو برابر کالری موجود در یک-گرم کربوهیدرات می-باشد (هر گرم کربوهیدرات دارای ۴ کالری می-باشد) بدین ترتیب این کالری اضافه یا باید مصرف شود و یا اینکه به-صورت چربی در بدن ذخیره شود. حال برای سوختن این کالری مازاد می-بایست تمرین کرد ولی همان-طور که می-دانید به محض وارد شدن الکل به بدن بسته به وزن و ترکیب بدنی فرد و قدرت تحمل فرد، شخص دچار سرگیجه و سردرد که مختص الکل است می-شود.

علائم آشکاری که معمولاً پس از وارد شدن الکل به-داخل بدن پدیدار می-شود، سردرد، خستگی، دهیدراته شدن (خالی شدن آب بدن)، عصبی شدن و… که هیچ-کدام جزء علائم مفید برای شروع ورزش و تمرین نمی-باشند. یکی از خطرناک-ترین مضرات الکل کاهش شدید سرعت متابولیسم (سوخت و ساز) بدن می-باشد. الکل باعث اختلال در سیستم جذب غذا می-شود و بدون موادغذائی مورد نیاز برای بدن، متابولیسم بدن به-صورت نرمال کار نخواهد کرد و در نتیجه سرعت متابولیسم بدن سیر نزولی پیدا خواهد کرد.

(سرعت متابولیسم بدن مساوی است با مقدار کالری که بدن به-صورت نرمال جهت تولید انرژی می-سوزاند).

حال تصور کنید که تنها در عرض یک-هفته به میزان ۱۴۰۰ کالری الکل وارد بدن می-گردد که در سال ۷۳۰۰۰ کالری می-شود و همانطور که می-دانید هر ۳۵۰۰ کالری یعنی یک پوند وزن (۴۵۳ گرم) پس اگر این مقدار کلاری در سال سوزانده نشود حدود ۲۰ پوند (۹ کیلو) اضافه خواهد شد. به خاطر داشته باشید که فرمول کاهش وزن خیلی ساده است. می-بایست بیشتر از کالری دریافتی کالری سوزاند و هر ۳۵۰۰ کالری که بیشتر سوزانده شود یعنی کاهش وزن معادل یک-پوند.

آیا الکل بر روی افزایش حجم عضلانی تأثیرگذار است؟

الکل یک ماده با خاصیت چاق-کنندگی (افزایش چربی) بسیار زیاد و همچنین تأخیرانداز در روند رشد عضلات می-باشد. این مسئله نه تنها به-دلیل تأثیرات منفی است که پس از وارد شدن الکل به بدن متعاقباً ظاهر می-گردد و باعث کاهش شدت تمرینات می-شود بلکه در حقیقت سنتز پروتئین را به میزان ۲۰ درصد کاهش می-دهد.

برای موضوع فوق چند دلیل وجود دارد. اول اینکه الکل باعث دهیدراته شدن سلول-های عضلانی می-گردد و همان-طور که همه می-دانند عضله هیدراته و یا فوق-هیدراته (مثل زمانی-که کراتین مصرف می-کنید) به بدن اجازه می-دهد که محیط آنابولیک (سازندگی) در بدن در سطح بالا حفظ شود. بنابراین در صورت وارد شدن الکل به بدن سلول-ها نمی-توانند به اندازه کافی آب را در خودشان نگه-دارند و بدین ترتیب روند عضله-سازی بسیار سخت-تر می-گردد.

دومین دلیلی که الکل می-تواند به شدت روند رشد عضلانی را مختل سازد، خاصیت بلوکه کردن جذب موادمغذی و باارزش که برای رشد عضلات، انقباض آنها و زمان استراحت بدن ضروری می-باشند، است. از موادمعدنی باارزشی که مانع جذب آنها می-شود می-توان از کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر و پتاسیم نام برد.

سومین دلیل مضر بودن الکل کاهش هورمون تستسترون و افزایش هورمون استروژن می-باشد. بله این موضوع عین واقعیت است. در یک تحقیقی که بر روی چندین مرد به انجام رسید میزان تستسترون موجود در بدن آنها در قبل و بعد از مصرف الکل اندازه-گیری شد که در نتیجه مشخص شد که الکل به-طور میانگین باعث کاهش سطح تستسترون در حدود ۲۵ درصد گردیده است.

نتیجه-گیری

الکل و ورزش (علی-الخصوص بدنسازی) هرگز با هم همخوانی ندارند چون تنها کاری که برای فرد انجام می-دهند افزایش درصد چربی بدن و کاهش بافت عضلانی می-باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
شنبه 8 بهمن 1390
محمد باباپور